Logowanie | Rejestracja
Grupy parafialne

Wspólnoty parafialne i grupy modlitewne

"Używaj wszystkich środków, które ci Pan Bóg oznaczy dla dojścia do doskonałości, a będziesz prawdziwie spokojny i szczęśliwy. Staraj się o zbawienie wszystkich, wszystkimi możliwymi sposobami."
/Św. Maksymilian Maria Kolbe, Myśli i rozważania/

W naszej młodziutkiej Parafii Matki Bożej Częstochowskiej prężnie działają wspólnoty, których celem jest uświęcanie siebie i innych, rozwijanie ducha Bożego, dawanie chrześcijańskiego świadectwa.

Żywy Różaniec

W naszej Parafii działa sześć Róż różańcowych: pięć żeńskich i jedna męska. Na czele każdej z nich stoi zelator - duchowy przewodnik. W pierwszą niedzielę miesiąca, w naszej Parafii - zwanej Niedzielą Eucharystyczną - ma miejsce zmiana tajemnic różańcowych, przewodniczy jej ksiądz Proboszcz. Róże różańcowe stanowią duchowy filar Parafii, mają one charakter ściśle modlitewny. Członkowie często zamawiają msze święte intencyjne, biorą udział w czuwaniach, np. przy Grobie Pańskim. Róże różańcowe, szczególnie w naszej Parafii noszącej imię Matki Bożej Częstochowskiej, zajmują wyjątkowo ważne miejsce w pielęgnowaniu ducha modlitwy.
Poniżej podajemy imiona parafialnych Róż różańcowych :

  1. Matki Boskiej Fatimskiej
  2. Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia
  3. Matki Boskiej Częstochowskiej
  4. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
  5. św. Łucji
  6. św. Floriana

Zachęcamy wiernych do uczestnictwa w tej pięknej formie działalności na rzecz Parafii.

Zespół Artystyczny wokalno - instrumentalny

Uświetnia on wszystkie ważniejsze uroczystości parafialne i ważne święta kościelne, min. Dzień Kapłański w Wielki Czwartek, przygotowuje Jasełka Bożonarodzeniowe, tworzy oprawę artystyczną do Dnia Matki, Dnia Niepodległości, Dnia Papieskiego, etc. W jego skład wchodzą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści, licealiści, studenci i osoby dorosłe. Ci, którzy pragną chwalić Boga słowem i śpiewem. Wszak "kto śpiewa, dwa razy się modli". Zespół jest otwarty na nowe talenty i zaprasza chętnych do współpracy.

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie ścisle współpracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apostolskiego Kościoła”. Powołana została w roku 1928 przez papieża Piusa XI. Na gruncie polskim zaczęła działać w roku 1930. O tym okresie jej działalności w odniesieniu do potrzeby jej reaktywowania w wolnej Polsce w przemówieniu do polskich biskupów Jan Paweł II mówił: Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce żyła i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna” /1993r./
Odpowiadając na te słowa w roku 1996 Episkopat Polski reaktywował AK w Polsce. W naszej diecezji działa od 1997r. Prezesem Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce jest pani Halina Szydełko z Rzeszowa, natomiast Krajowym Asystentem Kościelnym bp Marek Solarczyk. Akcja Katolicka jako organizacja posiada sztandar, hymn /”My Chcemy Boga Panno Święta”/ i logo. Patronem KIAK jest św. Wojciech a w Diecezji Rzeszowskie – bł. Stanisław Kostka Starowieyski. Staraniem ks. Proboszcza Tadeusza Pindary na przestrzeni lat 2012 i 2013 również w naszej parafii rozpoczęła działalność Akcja Katolicka. Otwarte zaproszenie zostało skierowane do wszystkich parafian. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej (POAK) został powołany w marcu a na członków zwyczajnych po okresie formacyjnym zostaliśmy przyjęci w listopadzie 2013r. Nasz oddział liczy dziesięć osób. Natomiast dekretem ks. Biskupa Ordynariusza Jana Wątroby prezesem POAK w święto Chrystusa Króla Wszechświat /24.11.2013/ powołany został Adam Tobiasz, a Asystentem Kościelnym PAOK został ks. Tadeusz Pindara.Nasze comiesięczne spotkania poprzedza Msza św. Następnie spotykamy się w salce domu parafialnego, aby uczestniczyć w części formacyjnej. Ksiądz Proboszcz na podstawie materiałów formacyjnych Akcji Katolickiej omawia kolejne zagadnienia związane z hasłem roku liturgicznego „Wierzę w Syna Bożego”. Chętni mogą włączyć się do dyskusji. Krótko przedstawiamy też wydarzenia z życia Kościoła a także tematy na które warto zwrócić uwagę /dobry artykuł w prasie katolickiej, ciekawa książka czy interesujący film itp./. Nasi członkowie już wcześniej czynnie uczestniczyli w życiu parafii włączając się w wiele parafialnych inicjatyw. Zapraszamy do AK wszystkich, którzy chcą wzrastać w sferze formacji duchowej i czynnie uczestniczyć w życiu parafii przełamując onieśmielenie i bierność. W działalności AK można uczestniczyć jako członek zwyczajny, członek wspierający lub sympatyk. Więcej informacji na stronach www.ak .org.pl oraz www.ak-rzeszow.itl.pl

KRÓLUJ NAM CHRYSTE !
Parafialny Asystent Kościelny Prezes PAOK Ks. Proboszcz Tadeusz Pindara Adam Tobiasz

Koło przyjaciół Radia Maryja

W lutym br. Anna Kołakowska napisała w Naszym Dzienniku: „Jeden z moich rmaryja.pngznajomych przed wielu laty słuchał Radia Maryja, żeby znaleźć w jego audycjach powody do kpin, a odnalazł w nim wiarę. Ile jeszcze osób odnajdzie prawdę i Boga dzięki katolickim mediom, zależy także od nas – od tego, czy będziemy dalej gotowi o nie walczyć i je wspierać”. I co ważne, czy będziemy sami wystarczająco zmotywowani do korzystania z tych mediów. Tam możemy odnaleźć każdego dnia umocnienie modlitwą, komentarze do bieżących wydarzeń w świetle katolickiej nauki społecznej, oraz zachętę do osobistego angażowania się w roztropną troskę o dobro. Dlatego i w naszej parafii pragniemy utworzyć Koło Przyjaciół Radia Maryja. Chcemy przez to zaistnienie dać wyraz naszej solidarności z tymi, którzy to dzieło tworzą i z niego korzystają oraz jako parafianie już należący do wielkiej rodziny RM, chcemy pomagać sobie nawzajem i zachęcać innych do korzystania. Radio Maryja: dla mnie ono istnieje, aby mi w życiu pomóc. Grupa założycielska: Marian i Małgorzata Zarosa, Dorota Frańczak, Edyta Chorzępa, Eugeniusz i Maria Woźniak, Marek Rachwał, Helena Płonka, Natalia, Kurosz, Dorota Mikuła, Janina Mazur. Zapraszamy i zachęcamy do zapisywania się do Koła Przyjaciół RM pod numerem tel.: 603 239 427 lub mail: marian.zarosa@gmail.com Chcemy się odnaleźć, policzyć, zorganizować, aby następnie wzajemnie siebie i innych zachęcać oraz pomagać w budowaniu dobra wspólnego, a takim jest ostatecznie nasze życie.

Kółko Misyjne Dzieci

        W Roku Wiary w naszej parafii powstało Kółko Misyjne dzieci. Celem spotkań jest przybliżenie dzieciakom pracy na misjach oraz poznawanie zwyczajów panujących w odległych zakątkach świata.
       Obecnie największym osiągnięciem członków kółka była kolęda misyjna, podczas której zebrane zostały pieniądze, a następnie wysłane dla dzieci z Kongo. Parafianie z wielką radością przyjmowali kolędników.
      Prowadzimy także korespondencję listową i mailową z misjonarzem pracującym w Czadzie, a także z przebywającym w Centrum Misyjnym w Krakowie Ojcem Maciejem Miąsikiem – naszym parafianinem. Raz w miesiącu przyjeżdżają wolontariusze z ruchu TUCUM związani ze Zgromadzeniem Braci Kombonianów, (do którego należy Ojciec Maciej). Na spotkaniach uczą nas piosenek w języku suahili oraz lingala. Posiadamy również grę planszową, Poznaj i pokochaj Afrykę”, podczas której dzieci poznają ciekawe informacje dotyczące,, Czarnego Lądu” np: wiadomości geograficzne, ludzi związanych z tym kontynentem itp.
       Dla urozmaicenia spotkań, mamy również zajęcia plastyczne, a także odtwarzane są wartościowe filmy na temat misji.
      
        Spotkania odbywają się w niedzielę o godz. 11.00 w Domu Parafialnym. Zapraszamy chętne dzieci ze szkoły podstawowej.

Natalia Kurosz

Liturgiczna Służba Ołtarza

HISTORIA - początków doszukujemy się już w Nowym Testamencie. Ewangeliści wspominają o chłopcu, który przyniósł chleb i ryby i w ten sposób Jezus dokonał rozmnożenia chleba i nakarmił głodnych słuchaczy. Odtąd chłopcy służący do Mszy św. to stały obrazek w długiej historii Kościoła. Liturgiczna Służba Ołtarza działa w każdej parafii i przy każdym kościele.
FORMACJA - zwykle rozpoczyna się po przyjęciu I Komunii św. Wówczas chłopcy zostają kandydatami i przez rok uczą się ministrantury. Po tym okresie zostają przyjęci w poczet ministrantów; otrzymują legitymację, mogą nosić kołnierzyk i wykonywać wszystkie czynności ministranta. W wieku gimnazjalnym chłopcy mogą przygotowywać się do posługi lektora. Od Soboru Watykańskiego II słowo Boże mogą także czytać osoby świeckie (mężczyźni i kobiety), czego świadkami jesteśmy w naszej parafii.
ZADANIA - ministranci i lektorzy zobowiązują się zwykle do dwóch dyżurów w tygodniu (dzień wybierają sami chłopcy) oraz dyżuru niedzielnego. Zbiórki odbywają się co tydzień, po piątkowej Mszy św. Oprócz tego są wycieczki, sport i wyjazdy wakacyjne. Mówiąc ogólnie ministrant, to ten, który służy Bogu i parafii. A być ministrantem i lektorem to zaszczyt i źródło łask dla chłopców i ich rodzin.

Parafialny Zespół Charytatywny

Działalność dobroczynna to jedno z podstawowych zadań Kościoła. Na przestrzeni wieków była realizowana na różne sposoby. Obecnie dokonuje się w ramach "Caritas" na szczeblu kraju, diecezji i parafii. W naszej parafii istnieje kilkuosobowy zespół przeprowadzający zbiórki na cele charytatywne, rozdzielający żywność itp. Dziękujemy za ofiary i zapraszamy do współpracy.

Ochotnicza Straż Pożarna na Drabiniance

Powstała w 1924 r. Obecnie liczy 30 członków. OSP uświetnia uroczystości kościelne, m.in. Triduum Paschalne, Boże Ciało, Odpust parafialny oraz święta narodowe i lokalne. Ponadto uczestniczy w akcjach przeciwpowodziowych, a także niesie pomoc podczas innych kataklizmów. Patronem strażaków jest święty Florian.


Wszystkie te grupy są otwarte na nowe osoby. Zatem, czy znalazłaś, znalazłeś swoje miejsce w parafii?




Copyright Parafia MB Częstochowskiej
Powered by e107 CMS